Diploma iş bitirme kullanımı

Özet

Tek ortaklı tüzel firma (LTD.ŞTİ.) sahibiyim. Herhangi bir iş bitirmem olmadığından diplomamı yapım işlerinde iş bitirme olarak göstermek istiyorum. ^^Tüzel firma ortağı mühendis veya mimarın en az 5 yıldır %51 hissesine sahip olduğunu belgelemek zorundadır^^ ibaresi ile karşılaştım. Firmam yaklaşık 2 yıllık ve herhangi bir ortağım yok bu madde ihalelerde diplomamı kullanmama engel teşkil eder […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Tek ortaklı tüzel firma (LTD.ŞTİ.) sahibiyim. Herhangi bir iş bitirmem olmadığından diplomamı yapım işlerinde iş bitirme olarak göstermek istiyorum. ^^Tüzel firma ortağı mühendis veya mimarın en az 5 yıldır %51 hissesine sahip olduğunu belgelemek zorundadır^^ ibaresi ile karşılaştım. Firmam yaklaşık 2 yıllık ve herhangi bir ortağım yok bu madde ihalelerde diplomamı kullanmama engel teşkil eder mi?

Üst Konuları: Üstada Sor

Benzer İçerikler: , , , , ,

Cevabımız

Yapım İşleri Uygulama Yönetmeliğinin 47'nci maddesinde "Mezuniyet belgeleri, belge sahibi dışındaki aday ve istekliler tarafından kullanılamaz. Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişilerin ihaleye katılmasında; tüzel kişiliğin en az beş yıldır % 51 veya daha fazla hissesine sahip olmaları ve teminat süresince (kesin kabule kadar) bu oranın muhafaza edilmesi zorunludur." hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda diplamanızı iş deneyim belgesi olarak kullanmanız durumunda ihale tarihi itibariyle şirketin en az 5 yıldır %51'ine sahip olmanız gerekmektedir. Limited şirketinin tamamı bile sizin olsa "en az 5 yıl şartı %51 ortaklığın" sağlanması zorunludur.

Bunun yanında şirkete ortaklığınız devam ederken kendi adınıza gerçek kişi olarak mükellefiyet tesis ederek ve diğer hususları da kendiniz adınıza tamamlamak suretiyle ihaleye girmeniz mümkündür. İhale üzerinizde kaldığında işi tamamlayarak iş deneyim belgesini hak ettiğinizde bu iş deneyimi belgesini şirketinizde kullanmanız mümkündür.

Kolaylıklar diliyorum.

 İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap