Doğrudan temin alımlarında firma yasaklı olduğu anlaşılırsa EKAPta değerlendirmeye dahil edecek miyiz?

Özet

iyi günler, doğrudan temin alımlarında firma yasaklı olduğu anlaşılırsa ekapda değerlendirmeye dahil edecekmiyiz. Teşekkürler.


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

iyi günler, doğrudan temin alımlarında firma yasaklı olduğu anlaşılırsa ekapda değerlendirmeye dahil edecekmiyiz. Teşekkürler.

Cevabımız

Kamu İhale Genel Tebliği’nin “Teyit işlemleri”başlıklı 30.5.4 maddesinde “ 4734 sayılı Kanunun 22 nci maddesi uyarınca doğrudan temin yoluyla alım yapılması halinde alım yapılacak kişi ya da firmanın ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığı teyit ettirilmeyecektir. Ancak, anılan Kanunun 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen parasal limit dahilinde yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin Kurumun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve yasaklı olduğunun belirlenmesi durumunda, söz konusu kişiden alım yapılmaması gerekmektedir.” Hükmüne göre

Doğrudan teminin sadece (d) bendine göre belirlenen limit dâhilinde yapılan alımlarda, alım yapılacak kişinin ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığının teyit edilmesi zorunludur. Bahsi geçen kişinin yasaklı olduğunun anlaşılması hâlinde bu kişiden alım yapılmamalıdır.

Bu kişiler EKAP da değerlemeye dahil edilmeyecek



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap