Farklı firmalarda aynı personel.

Özet

Üstadım, teknik personel olarak gösterilen bir mühendisin, iş devam ederken farklı bir firmada da çalışması Danış. H.A.Uyg. Yönetmeliği^nin 39.7. maddesine aykırı değil mi? üstelik bu personel, ihale aşamasında ^başka yerde veya işte çalışmayacağını^ taahhüt ediyor ve imzalıyor. bizde bu tip personel değişikliği taleplerine onay vermiyoruz ve bahsettiğim maddeyi gerekçe gösteriyorum. onay vermemem mevzuata aykırı mı?


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Üstadım, teknik personel olarak gösterilen bir mühendisin, iş devam ederken farklı bir firmada da çalışması Danış. H.A.Uyg. Yönetmeliği^nin 39.7. maddesine aykırı değil mi? üstelik bu personel, ihale aşamasında ^başka yerde veya işte çalışmayacağını^ taahhüt ediyor ve imzalıyor. bizde bu tip personel değişikliği taleplerine onay vermiyoruz ve bahsettiğim maddeyi gerekçe gösteriyorum. onay vermemem mevzuata aykırı mı?

Üst Konuları: Diğer

Benzer İçerikler: , , , ,

Cevabımız

Bu durumda tabiiki mevzuata aykırı bir durum oluşturmaktadır.İlk cevap farklı mahiyetteki durum içindi,Yukarıda belirtiğiniz gibi teknik personel olarak gösterilen personel mevcutsa bu kişinin 39.7 mddesine göre işin sonuna kadar işin başında durması gerekmektedir.Ony vermemeniz mevzuata aykırı değildir.



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap