Gecici kabulden sonra ortaya çıkan arızaların geçici kabulden sonra kalan kesin teminattan fazla tutması durumunda ne yapılır?

Özet

Hocam alt yapı yapım işi yapıldı ve geçici kabulü yapıldı fakat işin kesin kabulü yapılmadı.Geçici kabul den dolayı kesin teminatın yarısı yükleniciye iade edildi. Yapım işinde borularda su kaçağı olduğu tespit edildi.Bu durumda yükleniciye yazı yazıldı ve durum hakkında bilgi verildi.Bildiğim kadarıyla yüklenici işi düzeltmesse kesin teminatından yaptırabiliyoruz.Peki, düzeltmesi gereken işin tutarı yüklenicinin kesin teminatından […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Hocam alt yapı yapım işi yapıldı ve geçici kabulü yapıldı fakat işin kesin kabulü yapılmadı.Geçici kabul den dolayı kesin teminatın yarısı yükleniciye iade edildi. Yapım işinde borularda su kaçağı olduğu tespit edildi.Bu durumda yükleniciye yazı yazıldı ve durum hakkında bilgi verildi.Bildiğim kadarıyla yüklenici işi düzeltmesse kesin teminatından yaptırabiliyoruz.Peki, düzeltmesi gereken işin tutarı yüklenicinin kesin teminatından daha fazla ise bu durumda ne yapılır?

Cevabımız

Kesin kabulden sonraki teminat süresinde ortaya çıkan arızaların öncelikle yükleniciden yaptırılması istenir yüklenici yaptırmaz ise idarece yaptırılarak keisn teminattan tahsil edilir ancak kesin teminatın yaptırılan arızaları gidermeye yetmemesi durumunda yeten kısım için kesin teminattan yetmeyen kısım için ise Borçlar Kanunundaki vekaletsiz iş görme çerçevesinde yükleniciden tahsil etme yoluna gidilir.
Kolaylıklar diliyorum.                   İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap