Teknik şartname ile idari şartname de farklılık olması durumunda nasıl hareket edilir.

Yayın Tarih: 21.06.2016 08:06
Özet

Günaydın hocam.. İdari şartnamede numune istenmiş ancak teknik şartnamede teknik kriterler belirlenmemiş, bu durumda ne yapılabilir?


Günaydın hocam.. İdari şartnamede numune istenmiş ancak teknik şartnamede teknik kriterler belirlenmemiş, bu durumda ne yapılabilir?


Benzer Yazılar

Cevabımız

Numunenin sunulma yöntemi ile ihale komisyonunca numunenin değerlendirilmesine yönelik düzenleme ayrıntılı bir şekilde idari şartnamede yapılır.

Numune, teklif edilen malın teknik şartnamede belirtilen teknik kriterlere uygunluğunu belirlemek amacıyla istenmektedir.

Dolayısıyla idari şartnamede numune istenilmiş ise ve teknik şartnamede numuneye ilişkin değerlendirilecek teknik kriterler yer alıyor ise problem olmaz. Ancak teknik şartnamede numuneye ilişkin kriterler yer almıyor ise ihalenin iptal edilerek yeni ihalenin teknik şartnamesinde teknik kriterlerin saptanarak ihaleye çıkılmasının doğru olacağı değerlendirilmektedir.

Tabiki numuneye ilişkin idari şartname ile teknik şartnamenin birbirinden farklı olarak düzenlenme içermesi durumunda isteklilerin teklif maliyetlerini hazırlarken çelişki yaratacağı, isteklilerin bazılarının teknik şartnameyi esas alarak, bazılarının da idari şartnameyi esas alarak teklif hazırlamalarına neden olabileceği, bu durumda da eşit koşullarda rekabet ortamının oluşmayacağı belirlendiğinden böyle bir durumda ihalenin iptal edilmesi doğru olacaktır.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap