Yaklaşık maliyette esaslı olmayan hata nasıl düzeltilir?

Yayın Tarih: 29.11.2015 04:11
Özet

Sayın ilgili, araç ihalemiz için hesapladığımız yaklaşık maliyette, kik.gov.tr modülünde hesaplanan tutar üzerinden yapılan otomatik hesaplama ile EKAP girişi yaptık ve ihalemiz ilana çıktı. ancak daha sonraki kontrollerde manuel hesaplama ile otomatik hesaplama arasında 0,42 kuruş bir fark oluştu. bizim hesaplamamız 0,42 kuruş fazla çıkıyor. benim sorum şu olacaktır. idare olarak, ihale komisyonumuz bu hatayı […]


Sayın ilgili, araç ihalemiz için hesapladığımız yaklaşık maliyette, kik.gov.tr modülünde hesaplanan tutar üzerinden yapılan otomatik hesaplama ile EKAP girişi yaptık ve ihalemiz ilana çıktı. ancak daha sonraki kontrollerde manuel hesaplama ile otomatik hesaplama arasında 0,42 kuruş bir fark oluştu. bizim hesaplamamız 0,42 kuruş fazla çıkıyor. benim sorum şu olacaktır. idare olarak, ihale komisyonumuz bu hatayı fark ettiğinden dolayı, ihaleye başlamadan önce bir tutanak ile bu yaklaşık maliyetteki kuruş hatasını düzelterek ihaleye katılabilir miyiz? EKAP üzerindeki kaydı sonradan güncelleyebiliyor muyuz? veya ihale ikinci oturumunda komisyon re'sen bu düzeltmeyi yaparak ihaleyi doğru yaklaşık maliyet üzerinden sonuçlandırabilir mi? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. saygılarımla.


Üst Konuları: Yaklaşık Maliyet

Benzer Yazılar

Cevabımız

Yaklaşık maliyet, ihalenin ilânına ilişkin sürelerden, ihalenin yapılma usulüne, ihaleye katılımda sunulması istenilebilecek belgelerden, ihaleye yabancı isteklilerin katılıp katılamayacağına, aşırı düşük teklif sınır değerinden, aşırı düşük teklif açıklamalarının değerlendirilmesine vb. birçok konuda yaklaşık maliyetin dikkate alınması gerekliliği öngörülmektedir. Bu konuda yaklaşık maliyette tespit edilen her hatanın esaslı olup olmadığı hususunun önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, ihalede asgari işçilik maliyeti bakımından yaklaşık maliyette tespit edilen hatanın, ilave herhangi bir araştırma gerçekleştirilmeksizin yalnızca ihale dokümanında yer verilen bilgiler çerçevesinde tam ve doğru şekilde hesaplanabilir nitelikte olması, ilân süreleri ile yeterlik kriterlerini değiştirmemesi koşuluyla yaklaşık maliyet ihale komisyonu tarafından düzeltilebilir, söz konusu düzeltme ihale komisyonu tarafından düzenlenen tutanakla olabileceği gibi ihale komisyon kararında da belirtilerek düzeltme işlemi yapılabilir.

Soruda belirtmiş olduğunuz hata esaslı bir hata olmayıp ihale komisyonu yukarıda belirttiğim yöntemlerden birini uygulayarak hatayı düzeltme yoluna gidebilir. 

Kolaylıklar diliyorum.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap