Alt Yüklenici sözleşmesinin noter onaylı olması gerekir mi? sözleşmeye ilişkin damga vergisi vs. uttarı ne olur?

Yayın Tarih: 04.03.2017 11:03
Özet

Hocam varsayalım ki resmi kurumdan iş alan gerçek kişi ile anlaşmış bulunmaktayız. İdari şartnamede alt yüklenici çalıştırılmasına izin veriliyor. işin %97 sini şirketimiz alt yüklenici olarak üstlenecektir. SGK dan işyeri dosyası sözleşme imzalanmadan mı imzalandıktan sonramı ne zaman açtırılmalıdır. Aramızda imzalayacağımız sözleşme noter tasdikli mi olmalıdır yoksa taraflar arasında imzalanmış sözleşme notere ihtiyaç duyulmadan idareye […]


Hocam varsayalım ki resmi kurumdan iş alan gerçek kişi ile anlaşmış bulunmaktayız. İdari şartnamede alt yüklenici çalıştırılmasına izin veriliyor. işin %97 sini şirketimiz alt yüklenici olarak üstlenecektir. SGK dan işyeri dosyası sözleşme imzalanmadan mı imzalandıktan sonramı ne zaman açtırılmalıdır. Aramızda imzalayacağımız sözleşme noter tasdikli mi olmalıdır yoksa taraflar arasında imzalanmış sözleşme notere ihtiyaç duyulmadan idareye verilebilirmi. Bu sözleşmeden doğan damga vergisi sözleşme bedeli vs. kime ait olur ve yaklaşık 1,000,000.000 TL lik bir işte yaklaşık ne kadar vergi ve sözleşme bedeli çıkar. Kısacası buna benzer bir iş veya resmi kurumla hiç iş yapmamış birisi olarak Yüklenici gerçek kişinin ve bizim neler yapmamız nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. Yardımcı olursanız bize büyük destek sağlamış olursunuz şimdiden çok teşekkürler.


Üst Konuları: Alt Yüklenici

Benzer Yazılar

Cevabımız

Hocam varsayalım ki resmi kurumdan iş alan gerçek kişi ile anlaşmış bulunmaktayız. İdari şartnamede alt yüklenici çalıştırılmasına izin veriliyor. işin %97 sini şirketimiz alt yüklenici olarak üstlenecektir. SGK dan işyeri dosyası sözleşme imzalanmadan mı imzalandıktan sonramı ne zaman açtırılmalıdır. Aramızda imzalayacağımız sözleşme noter tasdikli mi olmalıdır yoksa taraflar arasında imzalanmış sözleşme notere ihtiyaç duyulmadan idareye verilebilir mi? Bu sözleşmeden doğan damga vergisi sözleşme bedeli vs. kime ait olur ve yaklaşık 1,000,000.000 TL lik bir işte yaklaşık ne kadar vergi ve sözleşme bedeli çıkar. Kısacası buna benzer bir iş veya resmi kurumla hiç iş yapmamış birisi olarak Yüklenici gerçek kişinin ve bizim neler yapmamız nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. Yardımcı olursanız bize büyük destek sağlamış olursunuz şimdiden çok teşekkürler.

1. Sözleşme imzalandıktan sonra 5510 sayılı Kanunda belirtilen sürelerde bildirim yapılarak dosya açtırılır. İdarenin de bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır.

2. Alt yüklenici sözleşmesinin noter onaylı olmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak istenirse noter onaylı yapılabilir. Noter onaylı olduğunda noterlerin onayladıkları sözleşmelerdeki damga vergisinin ödenip ödenmediğine/tahsiline ilişkin sorumlulukları ve buna ilişkin cezası bulunduğundan binde 9,48 oranında sözleşme damga vergisi tahsil edilerek sizin adınıza vergi dairesine yatırır)

3. Alt yüklenici sözleşmesinde sözleşmeye ilişkin damga vergisinin kime ait olacağı belirtilebilir. Ancan belirtilmemiş ise taraflar eşit olarak öder.

4. 1.000.000.- TL’lik bir işte

Sözleşme bedeli

1.000.000,00

KİK Payı (Onbindebeş)

              500,00

Sözleşme Damga vergisi (binde 9,48) 

9.480,00

İhaleye kararına ilişkin damga vergisi (binde 5,69)

             5.690,00

Yükleniciden her hakedişten (binde 9,48)

9.480,00

Toplam

25.150,00

 

 İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap