Araç kiralama ihalelerinde panelvan transitlerde ve 14+1 yolcu taşımak için gerekli araçlarda % 2 kasko sınır değeri aramamız gerekli midir.

Yayın Tarih: 16.02.2017 08:02
Özet

Araç kiralama ihalelerinde panelvan transitlerde ve 14+1 yolcu taşımak için gerekli araçlarda % 2 kasko sınır değeri aramamız gerekli midir?


Araç kiralama ihalelerinde panelvan transitlerde ve 14+1 yolcu taşımak için gerekli araçlarda % 2 kasko sınır değeri aramamız gerekli midir?


Üst Konuları: Araç Kiralama

Benzer Yazılar

Cevabımız

Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas Ve Usuller’in 6’ncı maddesine göre; “Genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile bu idarelere bağlı döner sermayelerin (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile TBMM Genel Sekreterliği hariç) hizmetleri için ihtiyaç duyulan binek, station-wagon, arazi binek, kaptı kaçtı, panel ve pick-up tipi taşıtların (Değişik 25.11.2014) (fiilen arazi üzerinde çalışan arazi binek ve pick-up'lar hariç) hizmet alımı yöntemiyle ediniminde;

Şoför giderleri hariç yapılan taşıt kiralamalarında aylık kiralama bedeli … kasko sigortası değerinin %2'sini aşmayacaktır.” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda sizin aracınız aşağıdaki şekilde belirlenen taşıtlar kapsamına girmediğinden kasko sigortası değerinin %2'sine ilişkin sınır tabi bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Kapsamdaki Taşıtlar

  • Binek (fiilen arazi üzerinde çalışan arazi binek araçlar hariç)
  • Station-wagon,
  • Arazi binek,
  • Kaptı kaçtı (Asgari iki sıra oturma yeri bulunan kapalı ve insan taşımaya mahsus taşıtlar)
  • Panel ve Pick-up Tipi (fiilen arazi üzerinde çalışan arazi pick-up'lar hariç)

Panel ve Pikap ‘ın tanımı ise Taşıt Kanununa göre şu şekildedir;

Panel: Yük taşıma yeri tamamen kapalı olan pikapları ifade eder. 

Pikap (pick-up): Şoför mahallinde şoför dahil 3 kişiye kadar oturacak yeri ile arkasında azami 1750 kilograma kadar yük taşımak için yeri bulunan motorlu taşıtları ifade eder.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap