Araç kiralamada kasko değeri nasıl belirlenir, yaklaşık maliyette nasıl dikkate alınır? (Örnekli)

Yayın Tarih: 29.11.2016 08:11
Özet

Günaydın hocam.. şoförlü araç kiralama… vermiş olduğunuz "355 soru detay" … örneğini biraz daha anlaşılır kılmak için, işçiye ayda 22 gün üzerinden günlük 10 tl yemek yardımı verildiğini ve cift kabinli pickup kiralayacımızı varsayarsak bu işin maliyeti ne kadar olur. NOT: çift kabinli pickup arazide çalışacak….2015 model ısuzu. kasko sigorta bedeli 102.484,00 tl. 1… sanırım […]


Günaydın hocam.. şoförlü araç kiralama… vermiş olduğunuz "355 soru detay" … örneğini biraz daha anlaşılır kılmak için, işçiye ayda 22 gün üzerinden günlük 10 tl yemek yardımı verildiğini ve cift kabinli pickup kiralayacımızı varsayarsak bu işin maliyeti ne kadar olur. NOT: çift kabinli pickup arazide çalışacak….2015 model ısuzu. kasko sigorta bedeli 102.484,00 tl. 1… sanırım burda maliyet hesaplanırken, idarenin maliyet hesabında kullanığı aracın kasko degeri değil, firmanın teklif ettiği aracın kasgo degeri önemli degilmi. (idare A marka aracın 2014 kasgo degerini aldı. 100 tl olsun. firma B aracın 2015 kasgo degerini aldı.120 TL olsun)..bu durumda doğal olarak firmanın teklifi, yaklaşık maliyeti geçmez mi?


Üst Konuları: Araç Kiralama

Benzer Yazılar

Cevabımız

Birim fiyat teklif cetvelindeki teklif edilen birim fiyatın üst limitinin Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından yayımlanan ve harcama talimatının verildiği yılın Ocak ayı itibariyle uygulanacak Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesinde yer alan kasko sigortası değerinin % 2’sinin ve ihale tarihi itibariyle yürürlükteki brüt asgari ücretin yüzde elli artırımlı tutarını geçmemek üzere idari şartnamede belirtilen şekilde tutarların toplamıdır. Teklif tutarı, harcama talimatının verildiği yılın Ocak ayı itibariyle uygulanacak Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesinde yer alan kasko sigortası değerinin % 2’sinin ve brüt asgari ücretin %50 tutarının toplamını aşmadığı durumda teklifler bu anlamda değerlendirilerek ihale sonuçlandırılır.

Firmanın teklifi yaklaşık maliyeti geçebilir. Bunun sebebi idare şartnamesinde 2014 ve üzeri istedi, yaklaşık maliyetini de Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından yayımlanan kasko bedellerinden 2014 yılı olan araçlar üzerinden yaptı, istekli ise 2016 yılı araçları teklif etti bu durumda idarenin hesapladığı yaklaşık maliyetin üzerinde teklif etmiş olacaktır. İstekliler de bunu bildiği için teknik şartnamede belirtilen minimum düzey ve modelde araç teklif etmektedirler.

 

Kasko Değeri

Kasko Değerinin %2si

102.484,00

                         1.024,84  

İşçilik maliyeti (Asgari ücret + 22 gün, günlük 10 TL yemek üzerinden)

2.361,62

Yaklaşık maliyet

                         3.386,46  İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap