Hizmet alımı ile ilgili hafta sonu ve bayramlarda çalıştırma

Yayın Tarih: 22.03.2016 03:03
Özet

merhaba hocam. hizmet alımında; 1. haftalık 45 saati geçmemek üzere, cumartesi ve pazar günleri de çalışma yapılabilir mi? 2. Aynı şekilde, 45 saati aşmamak kaydı ile bayramda da çalışma yapılabilir mi? 3. hali hazırda çalışan işçi sayısı, yeni yapılacak olan ihale ile azaltılabilir mi? azaltılması durumunda idarenin, çıkarılan işçiye tazminat ödemesi gibi bir durum söz […]


merhaba hocam. hizmet alımında; 1. haftalık 45 saati geçmemek üzere, cumartesi ve pazar günleri de çalışma yapılabilir mi? 2. Aynı şekilde, 45 saati aşmamak kaydı ile bayramda da çalışma yapılabilir mi? 3. hali hazırda çalışan işçi sayısı, yeni yapılacak olan ihale ile azaltılabilir mi? azaltılması durumunda idarenin, çıkarılan işçiye tazminat ödemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? yardımcı olmanız ricası ile…


Cevabımız

1- 4857 sayılı İş Kanununa göre işçilerin haftada bir gün ücretli izin hakkı var. İş Kanunundaki bu hüküm göz önünde bulundurularak haftalık 45 saati geçmemek üzere cumartesi ve Pazar günleri çalışma yapılabilir. Bu çalışma süresinde fazla süreli çalışma ile ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme yapılabilmesi için ihale dokümanında hüküm bulunmalı ve teklif cetvelinde hafta sonlarında fazla çalışmaya ilişkin kalem bulunmalıdır.

2- Tatil günlerinde işçilerin çalışma yükümlülükleri yoktur. Çalışma yaptırılacak ise bu çalışma süresinde fazla süreli çalışma ile ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme yapılabilmesi için tatil zamanlarında çalıştırılacak ise ihale dokümanınızda hüküm bulunmalı ve teklif cetvelinde ulusal bayram ve genel tatiller için fazla çalışmaya ilişkin kalem bulunmalıdır.

3- Azaltılabilir.

4-Kıdem tazminatı kıdem tazimatı hak kazanma koşullarına bakmak gerekiyor. Alınan hizmetin bir sonraki ihalede azaltılması işveren tarafından işyerinin bir kısmını kapatması olarak değerlendirilebilir.  Dolayısıyla alınan hizmetin bir sonraki ihalede azaltılması sonucu işsiz kalacak işçiler için kıdem tazminatı ödenebileceği değerlendirilmektedir.

Kolaylıklar diliyorum.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap