Kesin teminatın süresi işin süresinden fazla öngörülebilir mi?

Özet

Üstadım Mrb. İhalemiz Yapım İhalesi.İşin Süresi 810 gün yani 27 ay.Kati teminat süresi için 40 ay yazabilir miyiz? Kik Madde 35.i biliyorum ama biraz fazla süre yazsak bir sakıncası var mı? Yani 40 ayda ısrarcıyım da.


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Üstadım Mrb. İhalemiz Yapım İhalesi.İşin Süresi 810 gün yani 27 ay.Kati teminat süresi için 40 ay yazabilir miyiz? Kik Madde 35.i biliyorum ama biraz fazla süre yazsak bir sakıncası var mı? Yani 40 ayda ısrarcıyım da.

Üst Konuları: Kesin Teminat

Cevabımız

 

Yapım İşleri Genel Şartnamesi

Teminat süresi

“Madde 42 - (1) Geçici kabul ile kesin kabul tarihi arasında geçecek süre teminat süresidir. Yapım işlerinde teminat süresi, sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa on iki aydan az olamaz. Ancak sözleşme kapsamında yapım işiyle birlikte ifası istenen montaj, işletmeye alma, eğitim, bakım-onarım, yedek parça gibi destek hizmetlerine ait teminat ve/veya garanti süreleri işlerin özelliğine göre arttırılabilir veya eksiltilebilir. Bu süreler sözleşme veya eklerinde belirtilir.

(2) İşin sözleşmede öngörülen bitim tarihinden önce bitirilmesi ve iş bitim tarihini beklemeksizin işin kabulünün yapılması halinde, teminat süresi geçici kabul itibar tarihinden itibaren başlar.

(3) Kısmi geçici kabulü yapılan müstakil kullanıma elverişli bölümlerin teminat süresi kısmi geçici kabul tarihinden itibaren başlar ve teminat süresi sonunda işin tümünün kesin kabulünün yapılması için şartlar oluşmamış ise, kısmi geçici kabulü yapılmış iş kısmının teminat süresi sona erer. ”hükmüne göre 12 aydan az olamaz fakat üst limiti idare tarafından belirlenir, buna göre idare olarak 40 ay yazabilirsiniz



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap