Mal Alım ihalesinden İdari Şartnemede TSE-HYB belgesi Yetkili satıcı konumundan birinden istenebilinirmi?

Yayın Tarih: 27.02.2017 12:02
Özet

Merhabalar Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim. Sorum şu: Bir mal alım ihalesi ve yaklaşık maliyeti 145 bin TL belirlenmiş olan ihalede . 7.5. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler içerisinde. 7.5.3.2 maddesinde TSE-HYB 12540 istenilmiş. Üretici ve distribitör tarafından Yetkili satıcı ve satış sonrası hizmet vermeye yetki belgemiz var. ve ihale dosyasına […]


Merhabalar Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sorum şu: Bir mal alım ihalesi ve yaklaşık maliyeti 145 bin TL belirlenmiş olan ihalede . 7.5. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler içerisinde. 7.5.3.2 maddesinde TSE-HYB 12540 istenilmiş. Üretici ve distribitör tarafından Yetkili satıcı ve satış sonrası hizmet vermeye yetki belgemiz var. ve ihale dosyasına bıraktık. Ancak İstekliden istiyoruz bu belgeyi diyip bizi elediler. Oysaki biz bu ürünün satışını montajını kurlumunu yapacak şekide yetki almış olduğumuz halde alttaki maddelerdeki istenen her türlü TSE, ISO, vb. Belgeleri yetkili olduğumuz üretici , distribötür firmada bulunması yeterli olmuyor mu? Ayrıca Özel üretim gerektirmeyen bir mal alımında bu belgenin istenmemesi lazım diye biliyoruz. Özel üretim olduğunu iddia ediyorlarsa bunun bir çizimi, projesi, Kalite ve üretim , Kapasite raporu gibi belgelerinide istemesi gerekmiyormu ? ( Bunlar Yok tabi) istenen belge karşı firmada yetkili servisi olduğu ayrı firma vereceği ürün ayrı bir üretici ayrıca o üreticinin bile bu belgesi yok. Ayrıca en uygun fiyat teklifni de biz sunduk. Alınacak 3 ayrı kalem ve her biri ayrı üreticiden alınacak bunlardan hangisi için istemiş belgeyi oda belli değil. Yok biz isteklide olmasını istiyoruz diyip duruyorlar. Karara itiraz edeceğiz. Kısa zaman içinde bilgi dönerseniz çok memnun oluruz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.


Benzer Yazılar

Cevabımız

Makine-teçhizat ve ekipmana ilişkin belgeler ile kapasite raporu, kalite yönetim sistem belgesi, çevre yönetim sistem belgesi, ilgili meslek odaları tarafından düzenlenen imalat yeterlik belgesi ile hizmet yeterlilik belgesi sadece özel imalat süreci gerektiren mal alımı ihalelerinde istenebilir.

Özel imalat süreci gerektiren mal alımı üretim kapasite miktarı, her bir kısım için o kısmın miktarı esas alınarak ayrı ayrı düzenlenmesi gerekmektedir.

Özel imalat süreci gerektiren mal alımı ihalelerinde, iş deneyimini gösteren belgelerin istenilmesi durumunda; iş deneyimini gösteren belgelerle birlikte alım konusu işe ilişkin üretim kapasite raporunun da istenilmesi zorunludur.  

Bu kapsamda özel imalat ise kapasite raporu, kalite yönetim sistem belgesi, çevre yönetim sistem belgesi, imalat yeterlik belgesi ile hizmet yeterlilik belgesi istenebilir.

Makine-teçhizat ve ekipmana ilişkin belgeler ile kapasite raporu, kalite yönetim sistem belgesi, çevre yönetim sistem belgesi, imalat yeterlik belgesi ile hizmet yeterlilik belgesi sadece özel imalat süreci gerektiren mal alımı ihalelerinde istenebileceğinden mevcut ihalede (özel imalat değil ise) isteklilerin yetkili servise ilişkin yetki belgesinin olmasının yeterli olduğu değerlendirilmektedir.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap