Yasaklama kararı verilen yüklenicinin yasaklama tarihinden önceki aldığı diğer işler idarece feshedilir mi?

Özet

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 58. maddesine göre sözleşme imzalandıktan sonra, bir firmaya yasaklama kararı verilse, ancak yasaklama tarihinden önceki tarihte başlamış olduğu farklı işleri için herhangi bir uygulama yapılmalı mıdır? Oradaki işler için de sözleşme iptal mi edilmelidir?


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 58. maddesine göre sözleşme imzalandıktan sonra, bir firmaya yasaklama kararı verilse, ancak yasaklama tarihinden önceki tarihte başlamış olduğu farklı işleri için herhangi bir uygulama yapılmalı mıdır? Oradaki işler için de sözleşme iptal mi edilmelidir?

Cevabımız

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 58. maddesine göre sözleşme imzalandıktan sonra yasaklama kararı verilen yüklenici hakkındaki yasaklama kararı 4735 sayılı Kanunun sözleşmenin feshi ile ilgili herhangi hüküm bulunmadığından  yüklenicinin sözleşme imzalamış olduğu diğer işler için fesih gibi bir durum oluşturmaz, yüklenici diğer işlerine davam eder. Ancak yasaklama kararının yayımlandığı tarihten sonra belirtilen süre kadar ihalelere girmesi mümkün değildir. Tabiki mahkemece yasaklama kararının yürütmesinin durdurulması veya kaldırılması durumlarında yine ihalelere katılabilir.  



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap