Personel çalıştırılmasına dayalı ihale (62/ (e) bendi) kapsamına girilmemesi durumunda ne yapılabilir?

Özet

Merhaba. Bir kamu kurumunda Bilgi Işlem biriminde çalışmaktayiz. Son yapilan ihalemizle 4734 sayılı kanunun 62. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi Kapsaminda olmadigimiz bilgisini aldik. Oysaki kesilen fatura belgesi ile ispatlanmistir ki ihale kapsaminda alt isverene aylik olarak odenen hakediş bedelinin %76 gibi bir tutari biz personellere ödenmektedir. Ve 62/ e bendinin diger tüm maddelerinede uymaktayiz.Bu […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Merhaba. Bir kamu kurumunda Bilgi Işlem biriminde çalışmaktayiz. Son yapilan ihalemizle 4734 sayılı kanunun 62. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi Kapsaminda olmadigimiz bilgisini aldik. Oysaki kesilen fatura belgesi ile ispatlanmistir ki ihale kapsaminda alt isverene aylik olarak odenen hakediş bedelinin %76 gibi bir tutari biz personellere ödenmektedir. Ve 62/ e bendinin diger tüm maddelerinede uymaktayiz.Bu detaylar göz önunde bulundurularak 62/e bendi kapsamina girmek icin calisanlar olarak ne yapmaliyiz.Ihalemiz fes edilirmi yada duzeltme yoluna gidilirmi yasal yola basvurmak gerekirmi .. tesekkur ederiz

Cevabımız

Kamu İhale Genel Tebliğinin 07.06.2014 tarihinde değişen 78.1 maddesine göre personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımları;

·İhale konusu işte çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlendiği,

· Bu personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı

·Yaklaşık maliyetinin en az % 70’lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluştuğu hizmetler olarak tanımlanmıştır.

Bu kapsamda hakedişin %76'sı personel giderinden oluşsa bile öncelikle hesaplama yaklaşık maliyet üzerinden yapılmaktadır. Yani ihalenin personel çalıştırılmasına dayalı olup olmayacağı yaklaşık maliyet üzerinden yapılan hesaplama ile belirlenmektedir. Bu anlamda bazı şoförlü araç kiralama ihalelerinde olduğu gibi yaklaşık maliyet aşamasında personel çalıştırılmasına dayalı olmayıp sonrada ödeme aşamasında % 70'i aşan asgari işçilik maliyeti ödenmekte veya bu anlamda yaklaşıkm maliyet hatalı hesaplanabilmektedir. İhaleniz ile ilgili fesh yada düzeltme yapılması ancak kanunundaki durunlar gerçekleşirse mümkündür.

Ancak bunun yanında ihalede personel çalıştırılmasına dayalı olup olmadığına ilişkin bir tereddüt var ise ve bu sizin hakkınızı etkiliyorsa mahkemeye başvurarak ihalenin personel çalıştırılmasına dayalı olup olmadığınıın tespiti yaptırılabileceği düşünülmektedir.



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap