Yapım işinde teknik dokümanda yabancı marka istenilmesi ve yapım sırasında idarenin belirli bir marka istemesi ve yükleniciyi mecbur bırakmas doğru mudur?

Özet

Merhabalar, ihale dosyasında bir markanın teknik dokümanları marka adı açık olacak şekilde yazılmış bir şekilde ve ingilizce olarak konulmuş, başka bir şartname yok bu konuyla alakalı. şimdi yapım esnasında idare bu marka pompa almak zorundasınız başka pompayı kabul etmiyoruz deyip ihale dosyasındaki ingilizce markanın dokümanına uygunluk isteyerek hatta o markayı istediklerini belirten bir yazı yazarak […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Merhabalar, ihale dosyasında bir markanın teknik dokümanları marka adı açık olacak şekilde yazılmış bir şekilde ve ingilizce olarak konulmuş, başka bir şartname yok bu konuyla alakalı. şimdi yapım esnasında idare bu marka pompa almak zorundasınız başka pompayı kabul etmiyoruz deyip ihale dosyasındaki ingilizce markanın dokümanına uygunluk isteyerek hatta o markayı istediklerini belirten bir yazı yazarak bizi o yabancı markaya mecbur bırakıyor bu konuda ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

Cevabımız

Öncelikle ihaleniz 13.12.2017 tarihinden sonra ilanı yapılmış ise  yapım işi ihalelerinde malzemelere ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, makinelere ve ekipmanlara ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından orta düşük, orta yüksek ve yüksek teknolojili makine, malzeme ve ekipman arasından belirlenen, Kurum tarafından ilan edilen listede yer alan ve ihale konusu işte kullanılacak makine, malzeme ve ekipmanın yerli malı olmasının şarttır. Bu kapsamda yapım işi ihalelerinde yerli malı olması şart koşulan makine ve ekipman listesi yayımlanmıştır. Liste için tıklayınız. (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)

İkinci olarak, ihale dokümanı içerisinde yer alan teknik şartnameye itiraz edildiği veya itiraz edildiği halde teknik şartname değişmediği için teknik şartname kesinleşmiştir. İhaleye verilen teklifler de kesinleşen teknik şartname hükümlerine göre verilmiştir. Kesinleşen ihale dokümanına itirazın olmayacağına ilişkin içtihat niteliği kazanmış Danıştay kararları ile KİK kararları bulunmaktadır.

Yukarıdaki açıklamalarımız kapsamında teknik şartnamedeki ürünün tedarik edilmesi gerekmekte olduğu, bunun yanında sözleşmenin uygulanması aşamasında da Yüksek Fen Kuruluna (YFK) itiraz edilse de aynı karar geleceği değerlendirilmektedir.


Not: Konu hakkında veya diğer konular hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizin Danışmanlık kısmından başvuru yapabilirsiniz.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap