Yol ve yemeğin nakdi olarak verildiği ihalede izin ve raporlu günlerin dışında yemek ve yol ödenir mi?

Yayın Tarih: 29.12.2015 10:12
Özet

Hocam merhbalar; onca soru sordum ve anında cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.. hocam kuruluşlardaki muhasebeci arkadaşlarla bazı konuları anlaşamıyoruz.. idari şartnamede aylık 22 gün üzerinden yol ve yemek nakdi ibaresi var.. bazı aylarda (rapor,yıllık izin,vb durumlar haric) 21 gün işe gelen arkadaşlar var… bu arkadaşlara 22 gün üzerinden yol ve yemek mi vereceğiz yoksa 21 […]


Hocam merhbalar; onca soru sordum ve anında cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.. hocam kuruluşlardaki muhasebeci arkadaşlarla bazı konuları anlaşamıyoruz.. idari şartnamede aylık 22 gün üzerinden yol ve yemek nakdi ibaresi var.. bazı aylarda (rapor,yıllık izin,vb durumlar haric) 21 gün işe gelen arkadaşlar var… bu arkadaşlara 22 gün üzerinden yol ve yemek mi vereceğiz yoksa 21 gün üzerinden mi? 2- yine fiili çalışma günü 21 gün olan bi ayda 3 gün rapor alan kişi için 18 gün mü yol yemek verecez yoksa 19 gün mü? lütfen hocam bu konuda yardımcı olur musunuz?


Cevabımız

İdari şartnamenin 25.3.2.maddesinde  Yemek ve yol giderleri düzenlenmiştir, Bu maddede, -yemek ve/veya yol giderinin personele nakdi olarak ödenmesi ve bordroda gösterilmesi isteniyorsa bu giderlerin nakdi olarak ödeneceği ve bordroda gösterileceği, ayrıca söz konusu giderlerin günlük brüt tutarı ile ayda kaç gün üzerinden hesaplanarak personele ödeneceği belirtilecektir.

-Yemek ve/veya  yol giderinin ayni olarak karşılanması öngörülüyorsa, bu giderin ayni olarak karşılanacağı ve ayda kaç gün üzerinden hesaplanacağı burada belirtilecektir.Yemek ve/veya yol bedelinin net olarak hesaplanacağına dair düzenleme yapılmayacaktır.şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Sorunuzda nakdi olarak ödeme yapılan işle ilgili ,fiili olarak çalışılan gün üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir.yani 21 gün işe gelene bu gün üzerinden ödeme yapılması gerekir.Rapor alınan kişye ise 19 gün için verilmesi uygundur.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap