Hizmet alımında ihale tarihindeki asgari ücret değiştiğinde nasıl hareket edilmelidir?

Yayın Tarih: 13.02.2016 08:02
Özet

Sayın Üstadım firmanın %4 sözleşme gideri,yol+yemek bedeli ve işveren maliyetli teklifini(kik modülü birebir aynı teklifi verdi) asgari ücret değiştiğinde yine %4 sözleşme gideri,yol+yemek bedeli ve işveren maliyetli güncellemesimi gerekir kurum birim fiyat hesaplamasında ilk tekliften yol+yemek bedeli çıkarıp kalan teklifi 30 güne bölüp hak-ediş tutarı hesapladık. Asgari ücret değişiminde yine kik işçilik modülünde çıkan güncellenmiş […]


Sayın Üstadım firmanın %4 sözleşme gideri,yol+yemek bedeli ve işveren maliyetli teklifini(kik modülü birebir aynı teklifi verdi) asgari ücret değiştiğinde yine %4 sözleşme gideri,yol+yemek bedeli ve işveren maliyetli güncellemesimi gerekir kurum birim fiyat hesaplamasında ilk tekliften yol+yemek bedeli çıkarıp kalan teklifi 30 güne bölüp hak-ediş tutarı hesapladık. Asgari ücret değişiminde yine kik işçilik modülünde çıkan güncellenmiş teklifi kullanmamızda sakınca var mıdır?


Cevabımız

Personel çalıştırılmasına dayalı ihalede, tekliflerin hazırlanmasında ve asgari işçilik maliyetinin hesaplanmasında, ihale tarihinde yürürlükte bulunan asgari ücret dikkate alınacaktır. Yemek ve yol öngörülmüş ise bunlar da işçilik maliyetine dahil olup işçilik hesaplama modülünden bunlar üzerinden de %4 sözleşme ve genel gider hesaplanmaktadır. Yaklaşık maliyet ihale tarihinde yürürlükte bulunan asgari ücret maliyetleri göz önüne alınarak hesaplanmış olmalıdır. Hesaplamış olduğunuz yaklaşık maliyet güncel değil ise İhale Komisyonu yaklaşık maliyeti ihale tarihindeki işçilik maliyetlerini göz önüne alarak güncelleyebilir. Asgari ücretin ihale tarihinden sonra artması halinde ihale tarihi ile uygulama tarihi arasındaki işçilik maliyeti (%4 sözleşme ve giderleri ve genel giderler hariç) arasındaki fark yükleniciye asgari ücret fiyat farkı olarak ödenecektir.

Kolaylıklar diliyorum.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap