Asgari ücretin değişmesi nedeniyle ödenek yetersizliği nedeniyle ihale iptal edilebilir mi?

Yayın Tarih: 23.12.2015 09:12
Özet

Asgari ücretin 1.300,00 TL olacağı bahsedilmektedir. 2015 yılı ilan tarihinden önce yaklaşık maliyet hesaplanmıştır, bu doğrultuda ödenek temin edilmiş ve ihale onay belgesi düzenlenmiştir. Ancak, 2016 yılı ihale tarihinde yukarıda bahsedilen asgari ücret artışı nedeniyle yapılan güncellemede ödenek yetersizliği ile karşılaşılacaktır. Ödenek temin edilememesi durumunda idarenin ihaleyi iptal etmesi mi gerekir? İhale komisyonunun bu tür […]


Asgari ücretin 1.300,00 TL olacağı bahsedilmektedir. 2015 yılı ilan tarihinden önce yaklaşık maliyet hesaplanmıştır, bu doğrultuda ödenek temin edilmiş ve ihale onay belgesi düzenlenmiştir. Ancak, 2016 yılı ihale tarihinde yukarıda bahsedilen asgari ücret artışı nedeniyle yapılan güncellemede ödenek yetersizliği ile karşılaşılacaktır. Ödenek temin edilememesi durumunda idarenin ihaleyi iptal etmesi mi gerekir? İhale komisyonunun bu tür ödenek yetersizliği durumunda ihaleyi iptal etmesi mi gerekir? Hocam bu konuda yapılması gerekenler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok teşekkürler


Cevabımız

İhaleye mevcut şartlarda ve temin edilen ödenek dahilinde çıkılır ve teklifler ihale tarihi itibariyle alınır. Asgari ücretin artması dolayısıyla ödenecek farklar fiyat farkı olarak verilir. Dolayısıyla ihale tarihi itibariyle olmamış olan bir husus dolayısıyla ihalenin iptalinin söz konusu olmadığı düşülmektedir. Kaldı ki söz konusu husus bütün kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren bir husus olduğundan bununla ilgili yedekk ödenekten aktarma yapılarak ödeneğin temin edileceği düşünülmektedir.

Kolaylıklar diliyorumİhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap