Birim fiyatlı hizmet alımı ihalesinde kalem bazında sözleşme bedelini değiştirmeden iş artışı/eksilişi yapılabilir mi?

Özet

Hocam mrb, birim fiyatlı hizmet alımı ihalesinde kalem bazında sözleşme bedelini değiştirmeden iş artışı/eksilişi yapılabilir mi?


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Hocam mrb, birim fiyatlı hizmet alımı ihalesinde kalem bazında sözleşme bedelini değiştirmeden iş artışı/eksilişi yapılabilir mi?

Cevabımız

Kamu İhale Genel tebliğinin 26.3. maddesine göre; birden çok mal kaleminden oluşan mal alımlarında 4735 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi çerçevesinde iş artışı ve iş eksilişinde aşağıdaki hususların esas alınması gerekmektedir:

1) İş artışı veya iş eksilişinde temel kural her bir kalemde kalem tutarının %20’si oranına kadar iş eksilişi veya iş artışı yapılmasıdır.

2) Alıma konu bazı mal kalemi veya kalemlerinde bu kalemlerin her birinin tutarının %20’sinden çok olmamak üzere iş eksilişi yapılmış olması ve sözleşme tutarının da aşılmaması şartıyla diğer mal kalemi veya kalemlerinde söz konusu kalem tutarının %20’sinden fazla iş artışı yapılabilir.

Normalde mal alımları için genel tebliğdeki mal alımı ihalelerinde için belirlenen bu kural hizmet alımı İçin de geçerli olduğu düşünülmekle birlikte zorunlu olmadıkça durumunda %20yi aşan şekilde uygulanmasında mahsur bulunmamaktadır. % 20 yi aşılmamasının istenmesinin sebebi bu şekilde bir alım ihale sürecinde olmuş olsaydı söz konusu ihalede teklifi verenlerin verdikleri teklifler ile teklif veren İstekli sayısının artması ile ilgili kalem için isteklinin diğer isteklilere göre fazla fiyat vermiş olması durumu var ise bu sebeple haksız kazanç elde edilmesine neden olunmasıdır.

Kolaylıklar diliyorum.



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap