Hizmet alımı ihalesinde yemek yardımı yapılacak gün sayısı 26 yada 22 dışında olabilir mi?

Özet

günaydın. hizmet alımı ihalesinde yemek yardımı yapılacak gün sayısı 26 yada 22 dışında olabilir mi.. 20 gün yada 30 gün şeklinde bir düzenleme olabilir mi?


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

günaydın. hizmet alımı ihalesinde yemek yardımı yapılacak gün sayısı 26 yada 22 dışında olabilir mi.. 20 gün yada 30 gün şeklinde bir düzenleme olabilir mi?

Cevabımız

Kamu İhale Genel Tebliğinin 78.13. maddesine göre; "Yemek ve yol bedelinin nakdi olarak ödeneceği öngörülen ihalelerinin idari şartnamelerinde, yemek ve yol bedelinin günlük brüt tutarları ve ayda kaç gün ödeneceği yazılacak, bu brüt tutarların nakdi olarak ödeneceği ve ücret bordrosunda gösterileceği açıkça belirtilecektir. Her ay 30 gün olarak kabul edilecek ve bazı ayların 30 günden daha fazla ya da eksik günleri dikkate alınmayacaktır. İdari şartnamede 26 veya 22 olarak belirlenen aylık gün sayısı üzerinden hesaplama yapılacak ve 31 veya 28 gün olan aylardaki fiili gün sayısı dikkate alınmayacaktır. Yemek ve yol için aylık gün sayısı belirlenmemiş ise 26 gün olarak hesaplama yapılacaktır."

Bu günlerden daha az günler çalışılmış olursa bunların kesilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. 4857 sayılı iş Kanununa göre işçinin her haftada bir gün çhafta tatili zorunlu olduğundan 26 günden fazla yemek ve yol verilemez.

Kolaylıklar diliyorum.



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap