İşin mahkeme kararı sonucu tasfiyesi sonrasında yeniden ihale yapılması mümkün müdür?

Özet

Merhaba hocam; bir yapım işinin ihalesi yapıldı A firması kurumun aşırı düşük sorgulamasında savunma ile yeterli bulunup A firması ile sözleşme imzalandı A firması işe başladı ve kısa sürede işin ortalama yüzde 85 tamamlandı. B firması işi danıştaya götürüp kararı bozdu danışta işin tasfiyesine karar verdi ve kurum olarak gereğini yaptılar işi durdurdular gerekli hesapları […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Merhaba hocam; bir yapım işinin ihalesi yapıldı A firması kurumun aşırı düşük sorgulamasında savunma ile yeterli bulunup A firması ile sözleşme imzalandı A firması işe başladı ve kısa sürede işin ortalama yüzde 85 tamamlandı. B firması işi danıştaya götürüp kararı bozdu danışta işin tasfiyesine karar verdi ve kurum olarak gereğini yaptılar işi durdurdular gerekli hesapları yaptılar fakat işi B firmasına ( aşırı düşüğün üstünde kalan en avantajlı firma) vermeden iptal edip tekrar ihaleye cıkabilir miyiz. bununla ilgili hangi haklarımız var ve bunla ilgili emsal bir karar var mı. saygılarımla…..

Cevabımız

İş mahkeme kararı ile tasfiye edilmiş ise mahkeme kararının 30 gün içerisinde uygulanması zorunludur. Uygulamayan idare sorumluları hakkında, lehine karar verilen taraf suç duyurusunda bulunabilir ayrıyeten mahkeme kararının uygulanmaması sebebiyle manevi tazminata hak kazanır.

Mahkeme kararını uygulamadan tekrar ihaleye çıkılması mevzuat açısından doğru değildir. Böyle bir durumda yeni ihaleye çıkılması sorumluluk doğurabilir.

 İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap