2017 yılında gerçekleştirilen ihalede 2016 yılındaki asgari işçilik kullanılarak teklif verilebilir mi?

Özet

Merhaba personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım ihalesi 04.01.2017 tarihinde yapılıyor. firma kamu ihale tebliğinin 78-6 maddesine göre itiraz ediyor.Ancak itiraz şekli 8. maddeye göre yapılmıyor. izlenmesi gereken yol nedir. düzeltici işlem mi yapılması gerekiyor. 1.ci firma 2016 yılı karsız işçilik maliyet teklifi vermiş durumda.


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Merhaba personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım ihalesi 04.01.2017 tarihinde yapılıyor. firma kamu ihale tebliğinin 78-6 maddesine göre itiraz ediyor.Ancak itiraz şekli 8. maddeye göre yapılmıyor. izlenmesi gereken yol nedir. düzeltici işlem mi yapılması gerekiyor. 1.ci firma 2016 yılı karsız işçilik maliyet teklifi vermiş durumda.

Cevabımız

Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde kar hariç yaklaşık maliyet tutarı sınır değer olarak kabul edilir. Tekliflerin ihale tarihinde geçerli olan asgari ücret üzerinden verilmesi gerekmektedir. İhale tarihi itibariyle geçerli olan asgari ücret üzerinden teklifini vermiş ise teklif geçerli olur. İdarece  ihaledeki yaklaşık maliyetin de ihale tarihi itibariyle belirlenmiş olan asgari işçilik maliyeti üzerinden hesaplanması gerekir, daha önce hesaplanmış ise ihale komisyonu tarafından yeni asgari ücret ve asgari işçilik maliyetleri üzerinden yaklaşık maliyetin güncellenmesi gerekmektedir. Teklifini karsız işçilik maliyet teklifi üzerinden verebilir ancak 2017 yılı asgari işçilik maliyeti üzerinden verilmez ise teklifi değerlendirme dışı bırakılması gerektiği değerlendirilmektedir.



İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap