Hizmet İhalesinde bütçe tertibinin hatalı olması sonucu ihale iptal edilir mi?

Özet

Üstadım iyi çalışmalar, Hizmet ihalesi için çıkmamız gereken bütçe tertibi yerine farklı bir tertipden çıkmışız. komisyon bunu ihale sonrasında fark etti. bu nedenle ihaleyi iptal etmemizde bir sakınca oluşur mu?


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Üstadım iyi çalışmalar,
Hizmet ihalesi için çıkmamız gereken bütçe tertibi yerine farklı bir tertipden çıkmışız. komisyon bunu ihale sonrasında fark etti. bu nedenle ihaleyi iptal etmemizde bir sakınca oluşur mu?

Cevabımız

Bildiğiniz gibi ihale onay belgesinde "Bütçe Tertibi (varsa)" yazılmaktadır. İhale yetkilisi ihale onay belgesinde belirtilen bilgilere onay vermekte ve ihale burada belirtilen usulde gerçekleşmektedir.

Bütçe tertibinin yazılmaması veya hatalı yazılması ise ihale onay belgesinde işin esasını etkileyecek bir husus olmadığında ihale iptal gerekçesi olmadığı değerlendirilmektedir. Kaldı ki ihalede bütçe tertibi olarak farklı bir tertip belirtilmesi illaki oradan ödenmesini gerektirmez burada önemli olan alınacak mal, hizmet veya yapım işinin ödeneğinin bulunup bulunmadığıdır.

Ayrıca ihale onay belgesini ihale yetkilisinin onayına sunan personel tarafından hatalı olan bütçe tertibinin üstü tek çizgi ile çizilerek ihale yetkilisinin bilgisi dahilinde düzeltilerek ve düzelten kişi tarafından yanına paraf atılarak sorunun çözülebileceği değerlendirilmektedir.                  İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap