Kamu ihalelerinde Şube Merkez adına ihaleye katılabilir mi? Yönetmelikte bu konuyla ilgili net bir bilgi var mıdır? Bu durum ihalede herhangi bir engel teşkil eder mi?

Özet

HOCAM MERHABA, Kamu ihalelerinde Şube Merkez adına ihaleye katılabilir mi? Yönetmelikte bu konuyla ilgili net bir bilgi var mıdır? Bu durum ihalede herhangi bir engel teşkil eder mi? Bilgi vermenizi rica ederim.


danismanlik soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

HOCAM MERHABA,

Kamu ihalelerinde Şube Merkez adına ihaleye katılabilir mi? Yönetmelikte bu konuyla ilgili net bir bilgi var mıdır? Bu durum ihalede herhangi bir engel teşkil eder mi? Bilgi vermenizi rica ederim.

Cevabımız

Şubelerin ihalelere girmesi hususu ihale uygulama yönetmeliklerinde ve Genel Tebliğde yer almamakta olup söz konusu husus Ticaret Hukukunun konusunu teşkil etmektedir. Şirket sözleşmesinde şubelerin ihalelere girmemesine ilişkin bir yetki verilmiş ise veya münhasıran şirket yönetim kurulunca ilgili ihaleye girmeye, teklif vermeye, sözleşme imzalamaya vs. yetki verilmiş ise girebileceği değerlendirilmektedir. Bunun yanında şube yabancı bir şirketin şubesi ise yerleşim yeri Türkiye’de bulunan tam yetkili bir ticari mümessilin ticaret siciline kaydedilmesi ve sözleşmede ihalelere katılım vs. ilişkin yetkinin verilmesi gerekeceği değerlendirilmektedir.                  İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap