Personel hizmet alımında raporlu günler için teknik ve idari şartnamede yapılacak düzenlemeler hakkında

Özet

Kumumuzca 2018 yılı için 2 ade temizlik işçisi hizmet alımı ihalesi yapılcaktır. hocam sormak istediğim konular. 1-biz ihaleye 11 ay 15 gün üzerinden çıkacağız şöyle bir ibare yazmamız doğr olur mu? " 30 günden farklı gün sayısı olan hallerde hakkediş hesaplaması SGK ya bildirilen gün üzerinden yapılır" 2-işçilerin raporlu günlerine ait yazılması doğru olur mu ?"ihale […]


ihale soru cevap ihale-soru-cevap ihalesorucevap.com

Kumumuzca 2018 yılı için 2 ade temizlik işçisi hizmet alımı ihalesi yapılcaktır. hocam sormak istediğim konular. 1-biz ihaleye 11 ay 15 gün üzerinden çıkacağız şöyle bir ibare yazmamız doğr olur mu? " 30 günden farklı gün sayısı olan hallerde hakkediş hesaplaması SGK ya bildirilen gün üzerinden yapılır" 2-işçilerin raporlu günlerine ait yazılması doğru olur mu ?"ihale konusu iş kapsamından çalışan işçilere geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmemesi halinde ay içerisinde toplam 2 günün geçmemek üzere ödeme yapılacaktır." 3- bu şekilde hizmet alımı şeklinde çalışan işçilere; ücretli doğum izni, refakatçi izni, süt izni, düğün izni veya mazeret izni (ücretli)verile bilir mi? teknik şartnameye yazılabilirmi? yoksa ücretsizmi verilmelidir… yardımlarınız için teşekkür ederim..iyi çalışmalar…

Cevabımız

1-biz ihaleye 11 ay 15 gün üzerinden çıkacağız şöyle bir ibare yazmamız doğr olur mu? " 30 günden farklı gün sayısı olan hallerde hakkediş hesaplaması SGK ya bildirilen gün üzerinden yapılır"

11 ay 15 gün üzerinden ihaleye çıkmanızda herhangi bir mahsur yok.

2-işçilerin raporlu günlerine ait yazılması doğru olur mu ?"ihale konusu iş kapsamından çalışan işçilere geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmemesi halinde ay içerisinde toplam 2 günün geçmemek üzere ödeme yapılacaktır."

2 günden az raporlu günler için geçici iş göremezliği ödeneği ödenmediğinden burada iş Kanununda da 5510 sayılı Kanunda bir belirleme yapılmamamıştır. Ancak genel itibariyle SGK'sı ödendiğinden işçinin ücretinin de ödenmesinde mahsur bulunmadığı değerlendirilmekte olup - 2 günden az olan raporlu günler için ücret ödenmesine ilişkin idari şartnamenin 25'inci maddesinde belirtilebilir. 2 günden fazla olan günler için geçici iş göremezliği de alacağı için kamu zararı olabilir. Diğer taraftan çalışan işçilere; ücretli doğum izni, refakatçi izni, süt izni, düğün izni veya mazeret izni  gibi günler için ücretli izin verilmesi toplu iş sözleşmesi yapılmamış ise mümkün görünmemektedir.

Kolaylıklar diliyorum.İhaleSoruCevap İstatistikler


Analiz

Makale

Sayaç

Karar

Soru Cevap